פופאפים באתר – מועיל או מזיק? הדילמה הנצחית

מכירים את החלון הקטן שקופץ תוך כדי גלישה באתרים מסוימים ומזמין אתכם להוריד קובץ/להירשם לעדכונים/לסיים את הרכישה? לפעמים הפופאפ קופץ כתנאי לכניסה לאתר.

כגולשים באתר הם מ-א-ד מעצבנים.

כבעלי אתר מאד מפתה להשתמש בהם.

הסיבה פשוטה: פופאפים לוכדים את תשומת הלב שלנו, ההפרעה שהם גורמים לרצף הקריאה היא בדיוק מה שאפקטיבי בהם. הם ממירים מאד!

הלכידה המהירה הזו עוזרת לייצר רשימות תפוצה, פילוחים ולקוחות מתעניינים בקלות רבה ולכן זה כל כך מפתה.

אפשר להטמיע פופאפים באמצעות תוספים/שירותים מיוחדים או בעזרת תכנות ייעודי לאתר.

האם נכון לשלב פופאפ באתר?

התשובה שלנו: זה מורכב.

הפיתוי של הגדלת ההרשמות מאד גדול ובוודאי כבר שמעתם על אתרים שהקפיצו את כמות הנרשמים במאות אחוזים בשיטה הזו. אבל לפופאפים יש כמה חסרונות משמעותיים שחייבים לקחת בחשבון:

1. אשליית הגדלת ההרשמות

כולנו נהנים ומתלהבים כשכמות הנרשמים לרשימת הדיוור שלנו עולה. אבל לא כל מי שמילא את הפרטים בפופאפ באמת רוצה לקבל מאיתנו מייל. לעיתים קרובות המילוי נעשה בהיסח הדעת, רק כדי להיפטר מההפרעה לגלישה. אלה לא באמת לקוחות שאנחנו רוצים.

איך בודקים אם מדובר בהרשמות איכותיות?

 • עוברים על רשימת התפוצה ובודקים כמה כתובות מייל הן fake ולא אמיתיות. מנקים את הכתובות הפיקטיביות מהרשימות. מערכות הדוור מנטרות ולא אוהבות רשימות מלאות זבל.
 • אחרי כל דיוור בודקים כמה מאותם נרשמים חדשים אכן נשארו איתנו וכמה ביטלו אחרי שקיבלו עדכון ראשון והבינו שבעצם התוכן לא מעניין אותם ונרשמו לא בכוונה אמיתית.
 • בודקים כמה נרשמים באמת פותחים את המייל שהגיע ויותר מזה, לוחצים על הלינקים ומבצעים בסוף פעולה של יצירת קשר או רכישה באתר.

הנתונים שנקבל בניכוי הנרשמים הפיקטיביים הם הנתונים שצריך להתייחס אליהם במדידת האפקטיביות של פופאפים ולא עצם הגדלת הרשימות.

רצוי גם לעשות A/B טסט, כלומר להעלות את הפופאפ בחלק מהפוסטים או בחלק מהזמן ולהשוות את הנתונים איתו ובלעדיו.

2. גוגל לא אוהב פופאפים

זו עובדה שהחלה כשמועה ב 2017 ולאחרונה הפכה להצהרה ברורה. תוכן שמכסה תוכן אחר, תוכן שהמשתמש לא ביקש וקופץ על המסך הם אלמנטים לא רצויים מבחינת גוגל והוא עלול להעניש ולהוריד דירוג לאתרים שיש בהם פופאפים, שנחשבים מבחינתו לספאם ופוגעים בחוויה. הרחבנו על כך בפוסט בנושא העדכון האחרון מגוגל.

3. פופאפים פוגעים במעורבות הגולשים באתר

יכול להיות שקצת מיילים מפוברקים לא מפריעים לך בדרך לרשימת התפוצה הנכספת. לגיטימי. אבל כדאי לדעת, שהפופאפים משפיעים גם על ה Engagement, כלומר על מעורבות הגולשים. הם גורמים ליותר משתמשים לנטוש את האתר ברגע שהם מופיעים על המסך. כך נפגעים נתוני האתר- פחות מבקרים, זמן שהיה נמוך יותר, שיעור נטישה גבוה יותר.

חישוב פשוט עם נתונים ממוצעים של אתר:

נניח שאחוז ההרשמות (המרות) בעקבות הפופאפ עלה ב 40% ובמקביל, אחוז הנטישה עלה ב 9% (אנחנו כמובן רוצים אותו בירידה, לא בעלייה!) וזמן השהייה ירד ב 10% ואיתו מספר הדפים יורד ב 15%. התוצאה הסופית היא פגיעה עצומה באתר שפוגעת בכל האתר, לא רק במאמר הספציפי.

עוד על מדד הנטישה ולמה הוא כל חשוב תוכלו לקרוא כאן.
ועל חשיבות המעורבות יש לנו מאמר נוסף כאן.

כשאנחנו מאבדים מבקרים בגלל הפופאפ, אנחנו פוגעים בכל האתר.
האם שווה לעשות את זה? אין תשובה חד משמעית. בדקו בנתונים הספציפיים של האתר שלכם, אל תסתמכו על אמירות כלליות ששמעתם מחברים או קראתם במאמרים. הבדיקה צריכה להיות תמיד רק מול נתוני האתר שלכם ולאורך זמן!

4. האטת זמן השלמת הפעולה

בדרך כלל כשאנחנו נכנסים לקישור, יש לנו מטרה – לקרוא מאמר, לקבל מידע על מוצר, ליצור קשר עם החברה. חלון פופאפ מסיח את דעתנו, עלול האט או להשכיח מה רצינו לעשות. למעשה הפופאפ להרשמה נוגד לעיתים קרובות את הכוונה שלנו ולכן יוצר כזה אנטי.

popup פופאפ באתר יתרונות וחסרונות

אם בכל זאת משלבים פופאפ, הנה כמה כללי אצבע וטיפים:

 • אל תתנו לפופאפ להסתיר את התוכן של האתר.
 • השקיעו בחלון ממותג עם צבעוניות ותמונות טובות, אבל אל תחביאו את כפתור הסגירה רק כדי לאלץ מילוי של הפרטים על מנת לסגור אותו. 
 • אל תכריחו אף אחד להירשם רק כדי להיכנס לאתר. אלה הרשמות זבל!
 • הגדירו שהפופאפ יעלה אחרי דקה או שתיים של קריאה, לא מיד בכניסה. ודאו שנוצרה כבר אינטראקציה ראשונית עם התוכן שלכם.
 • הגדירו שהפופאפ יוצג רק פעם אחת לכל משתמש במהלך הביקור הראשון באתר ובוודאי שלא יוצג מי שכבר נרשם.
 • השקיעו בכתיבת מיקרו קופי (טקסט על הכפתורים, השדות ומסביב) מזמין ומותאם לסגנן האתר. שכנעו את המבקרים שכדאי להם להירשם.
 • בדקו מדי תקופה האם הנרשמים הם איכותיים ואמיתיים ולא נרשמי דמה שלא באמת מתעניינים בתוכן שלכם.
 • בדקו את נתוני האתר לאורך זמן עם/בלי פופאפ: האם נפגעו נתונים של זמנן שהיה, שיעור נטישה וכו'? ודאו שהנזק לא עולה על התועלת.

עוד הנחיות טכניות חשובות לגבי פופאפים מבית גוגל

מה יכול להחליף את הפופאפ?

הטמעה של טופס בגוף הדף, במיקום נכון

 • הרשמה לניוזלטר שמציע הנחות וקופונים נכון להטמיע בדפי מוצר.
 • הרשמה לניוזלטר לצורך עדכונים מהבלוג נכון להטמיע בדף הפוסט, בסיום הקריאה

חלון נצמד בתחתית של האתר או בראשו

הם נקראים Modeless windows. פחות מציקים, יכולים להיות צבעוניים ובולטים, נמצאים כל הזמן בתחתית האתר (sticky).

האלמנט הזה יכול להיות לרוחב כל העמוד כמו כאן אצלנו בבלוג או צמוד לפינה הימנית (באנגלית)/השמאלית (בעברית).

הם מפריעים פחות ולעיתים בולטים מאד.

מה לקחת?

אנחנו לא נגד פופאפים באופן מוחלט, אבל מציעים לבחור גישה ביקורתית ומותאמת לכל אתר בנפרד ולא נהירה אוטומטית אחרי טרנדים שעבדו באתרים אחרים.

אל תפלו בפח של אשליית ההרשמות. בדקו את הנתונים האמיתיים – האם אחוז פתיחת הדיוור אכן עלה? האם אלה לקוחות אמיתיים או פיקטיביים?

אתר שממיר בקלות הוא חלום של כולנו, אבל לא במחיר של הפרעה ופגיעה בחוויה. הלקוחות מגיעים אלינו לאתר לא בהכרח כדי להירשם לדיוור אלא כדי לצרוך תוכן מעניין, לרכוש או פשוט ליהנות. אסור לנו להפריע להם עם כוונות מנוגדות שלנו.

אם נכריח את המשתמשים שלנו להירשם עוד לפני ששכנענו אותם באיכות התוכן אנחנו עלולים להבריח אותם ולהשאיר טעם רע מכל החוויה ועל הדרך להיענש על ידי גוגל ולהפסיד חשיפה לעוד לקוחות.

0

אטי הדר

עוד בנושא:

הנורמלי החדש: 3 מחקרים חדשים ומה אפשר ללמוד מהם על עסקים בדיגיטל בתקופת Covid19

ניתוח של 3 מחקרים חדשים, בינלאומיים ומקומיים, עם תובנות לגבי אסטרגיות להתמודדות, הסתגלות והצלחה של עסקים דיגיטליים בתקופת הקורונה

המשך קריאה
5 צעדים ליצירת תוכן ירוק עד (evergreen content) באתר שלך

כולנו רוצים תוכן שמדורג גבוה בגוגל, מביא לקוחות וגורם למעורבות של הקוראים. ורצוי שזה יהיה תוכן נצחי ולא כזה שצריך להזיע עליו 24/7. זה בדיוק מה שתוכן ירוק עד יכול לעשות. במדריך תלמדו איך להכין ולקדם כזה תוכן

המשך קריאה
כנס WordCamp Europe 2020

WordCamp Europe הוא הכנס השנתי הגדול של מפתחי ומשתמשי WordPress באירופה. סיכום היום הראשון- ההרצאות, החידושים, החשיפות

המשך קריאה
WordPress 5.5: כל החידושים והשיפורים ולמה זה צריך לעניין גם אותך

הגרסה החדשה של WordPress סוף סוף בחוץ. תמצאו כאן את כל העדכונים לגבי השינויים והשיפורים שהיא מביאה באבטחה, מהירות ואופטימיזציה למנועי חיפוש.

המשך קריאה
איך לבנות אמון של לקוחות באתר באמצעות UX חווית משתמש?

לפרטים הקטנים של חווית המשתמש יש כוח עצום בכל מה שנוגע לבניית אמון והם יכולים להשפיע בקלות. בעזרתעבודה נכונה של UX תוכלו ליצור אמון בין המותג שלכם לקהל ולזכות בנאמנות לאורך זמן.

המשך קריאה
זה לא דביק, זה דבש! על אלמנטים דביקים באתרים

פוסט נוסף בסדרת ההדרכות על UX Design. שילוב רכיבים שעוזרים למשתמש לנווט בקלות או כאלה שמגרים אותו לבצע את הפעולה השיווקית המרכזית באתר אלמנט קטן, שאם מתכננים אותו נכון יכול לעשות אפקט גדול

המשך קריאה

הוספת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.