SEO vs UX אוהבים או אויבים?

בפרויקטים שלנו אנחנו שומעים לא מעט תפיסות שגויות במה שנוגע ל SEO (קידום במנועי חיפוש) ואיך הוא משפיע על UX (חווית משתמש) ולהיפך.

מצד אחד נמצאים אנשי התוכן וה-SEO, אנשי המילים, שמנסים להבין את רעיונות ה UX המופשטים.
מהצד השני, נמצאים מעצבים ואנשי חוויית משתמש שלא לגמרי מבינים את ההנחיות לעיצוב ידידותי למנועי חיפוש ומושכים לחוויות ויזואליות יוצאות דופן ומתוחכמות.

בדיוק בצומת הזה אנחנו נמצאים, כדי לאזן ולוודא ששני הצדדים מבינים זה את זה ואף אחד מהם לא נפגע.
לאור העדכון האחרון של גוגל שעליו כתבנו כאן הנושא צף ועולה אפילו יותר מאי פעם.

המאבק בין מחנה ה UX למחנה ה SEO מתחיל לרוב כשצריך להחליט איזה צרכים מקבלים יותר חשיבות באתר: אלה של המשתמשים או אלה של הבוט של גוגל.

כשהאלגוריתם של גוגל היה בחיתולים, החלוקה היתה מאד ברורה:
UX מכוון לאנשים. הכל צריך להיות נוח, זורם, קל לעיכול.
SEO מכוון למכונה. הוא צריך המון דפים, מלל, קישורים. לא חשוב איך זה נחווה על ידי אנשים, העיקר שהבוט יהיה מרוצה. דחיסה של מילות חיפוש. אלפי מאמרים לכל גרסה של ביטוי חיפוש והופה – יש אתר.
בשנים האחרונות לשמחתנו המגמה היא של התקרבות בין הגישות ופחות SEO זבלי, כך שלשתי הגישות יש הרבה מהמשותף.

לשמחתנו, גוגל הולכת ומשפרת את האלגוריתם כך שהפערים בין שני המחנות הולכים ומצטמצמים, אבל הם בהחלט עדיין קיימים.

עכשיו כבר ברור ש UX מוצלח הוא כזה שעוזר להאיץ את טעינת האתר, מגדיל את זמן השהייה בו, עוזר לעבור בקלות בין עמוד לעמוד ובכך תורם ל SEO. ועדיין, כמנהלי פרויקטים שכוללים בתהליך גם UX, גם עיצוב, גם פיתוח וכמובן גם SEO, אנחנו עדים לא פעם לנטייה (לפעמים יותר בולטת ולפעמים פחות) לצד אחד: או SEO או UX/UI.
השינוי שגוגל עומדת להכניס לא יהפוך את התמונה לגמרי אבל ייתן משקל נוסף ל UX, כך שהשאיפה היא שהאתרים יתאימו עוד יותר לאנשים ופחות לבוטים, ולא יפגעו בחווית הגלישה האנושית לטובת המכונה.

כמה דוגמאות להבנת המתח בין SEO ל UX

הקונפליקט הקלאסי הזה מתחיל במבנה האתר ומסתיים בתוכן שלו.

 • ניווט: צוות ה SEO יבקש footer נרחב ושמן, עתיר קישורים, ממש מפת אתר שלמה בתחתית האתר. זה מעולה לקידום. לבוט של גוגל אין בעיה לסרוק ולהבין מזה את ההיררכיה של האתר. אין לו מגבלה של קליטה. אבל מבחינת UX אזור של ניווט שמכיל יותר מ 6 לינקים יוצר עומס קוגניטיבי ובלבול, כך שבפועל במקום לבחור המשתמש נוטה לברוח ולא ללחוץ על כלום.
  כך גם לגבי תפריטים- מבחינת UX עדיף תפריט ראשי פשוט ונוח, מקסימום dropdown קצר פה ושם. לעמודים הפנימיים יגיעו כבר דרך התוכן באופן טבעי. ל SEO עדיף תפריטים ארוכים, אינסופיים, עם גישה לכל דף ודף מהתפריט הראשי.
 • חלוקת התוכן באתר/בדף: איחוד (קונסולידציה) מול פילוח (סגמנטציה). מבחינת UX קורה לא פעם שיש עדיפות לעמוד שמכיל חוויה אחת מלאה לסוגים שונים של קהלים/פעולות/תכנים. לדוגמה תיאור של כל השירותים שלנו בדף אחד, פסקה ליד פסקה, כך שהלקוח יוכל לבחור את השירות המתאים לו תוך כדי השוואה בין השירותים. גישת ה SEO תרצה פיצול. עמוד נפרד לכל שירות (גם אם התוכן דל ולא מצדיק עמוד נפרד, וגם במחיר מעמסה של עוד ועוד הקלקות עד שמגיעים לשירות הרצוי).
 • ארכיטקטורת אתר פשוטה מול מורכבת: אתר באוריינטציה של SEO שואף לכמה שיותר תוכן, לעיתים פחות איכותי או חופף על גבול הכפילות.
  לדוגמה מאמר בנושא "אחסנת מתנות" ומאמר בנושא "אחסון מתנות". שני ביטויים נפרדים מבחינת גוגל, אבל די חופפים מבחינת הגולש שנקלע לאתר. לא באמת צריך שני מאמרים כאלה באתר. אבל ל SEO זה מצוין.
  UX טוב יציג היררכיות ברורות, יימנע ממידע מיותר, יהדק טקסטים מהודקים כולל כפתורים, מיקרו קופי וכותרות ביניים. הכל לטובת הקריאות והשמישות.
 • דחיסת מילות חיפוש: הרעה החולה של SEO. לשמחתנו גם גוגל חושב כך וכיום דחיסה של מילות חיפוש (בפוטר/בטקסט/ב CSS) ואפילו פוגעת בדירוג. ההמלצה שלנו – שמרו על ביטויים מרכזיים בכותרת העמוד ובכותרות הביניים (H1, H2, H3) ועוד כמה פעמים בודדות בגוף הטקסט, אבל אל תקלקלו את איכות הטקסט רק כדי לדחוס עוד!
 • אתרי one page: אחת הדילמות הכי משמעותיות בין קידום לחוויית משתמש. ה UX של אתרים כאלה נפלא. כל התוכן בגלילה חלקה אחת, יעילות גבוהה בכל מה שקשור להמרות של דפי נחיתה וכמובן מבחינה אסתטית יכולים להיות יפהפיים (בעזרת שימוש באפקטים כמו גלילת Parallax או מעברי CSS חלקים ומתוחכמים). אבל מבחינת SEO הם אתגר. אמנם אפשר לשלב בהם H1 ומילות חיפוש, אבל אין מה להשוות לאתר הבנוי בהיררכיה של דפים ודפי משנה נפרדים, שלא לדבר על דלות התוכן היחסית שלהם וחוסר הדינמיות שלהם (כמה פעמים אפשר לשנות את אותו דף?) אמנם יש כמה טריקים לשיפור ה SEO גם באתרים כאלה (את כל הסודות לקידום אתרי one page תמצאו כאן) אבל עדיין, זו דוגמה שבה ה UX גובר על ה SEO.

אז איך משלבים UX עם SEO ?

לפני הכל, מבינים שלא מדובר על אויבים אלא על שותפים. בני זוג.

אם בעבר ראינו מעצבים שמתעלמים בכוונה מ SEO או אנשי SEO שמובילים פרויקטים שלמים בלי התחשב בחוויית משתמש, הרי שהיום שני הצדדים מבינים שזו גישה שגויה שגורמת לטעויות קריטיות באתרים.

SEO & UX

SEO ו- UX עובדים ביחד כדי ליצור אתרים טובים יותר

כמו ש UX זה הרבה יותר מאתר "יפה", כך SEO זה הרבה יותר ממילות מפתח.

שני התחומים מטפלים למעשה בדרך שבה אנחנו יוצרים ומפיצים את התוכן שלנו ושניהם קריטיים לאיכות של אתר.

במשחק הזה, מציאת הדרך ליצור את מוצר שגם משתמשים וגם מנועי חיפוש מבינים בקלות ואוהבים יותר היא המטרה האולטימטיבית.

לגוגל יש מטרה אחת פשוטה: לתת למשתמשים שלה את החוויה הכי טובה שיש. כלומר לעזור למשתמשים למצוא מה שהם מחפשים על ידי הצגה של תוצאות חיפוש שמסודרות לפני איכות התוצאות. במובן הזה, לגוגל ולאנשי UX יש בדיוק אותו תפקיד.

גוגל משתמשת במילות חיפוש כדי לזהות תוכן שרלוונטי למשתמש באותו חיפוש, ולכן נושא מילות החיפוש חשוב כל כך. אבל זה רק חלק מהשיקול שלה. איך היא יכולה לדעת איזה אתרים מספקים למשתמשים שלה חווית משתמש טובה יותר? איך היא יודעת לדרג מבחינה איכותית את התוצאות?

הפתרון של גוגל הוא בדיוק מה שבודקים גם מעצבי UX. בדיוק אותם נתונים ומדדים שחיוניים כדי למדוד את הביצועים של האתר. האלגוריתם של גוגל מתייחס לכמה מדדים שמטרתם לקבוע אם המשתמשים חוו חוויה חיובית באתר שלך. עוד על המדדים של גוגל אפשר לקרוא כאן.

נלחמים יחד באיטיות

משתמשים לא אוהבים לחכות. ועוד יותר שונאים לחכות אם מדובר במובייל (אגב, זו אחת הסיבות לבעייתיות היחסית של אתרי, וויקס שמהירות הטעינה שלהם במובייל מזעזעת ופוגעת ב SEO שלהם באופן אנוש).

המהירות מטרידה גם את אנשי ה UX. אם משתמשים שונאים לחכות, זה אומר שהעיצוב צריך להיות מהיר וקל. מה שמאתגר את המעצבים, שלפעמים מושכים לכיוון של אלמנטים יפהפיים אך כבדים מאד לטעינה. קונפליקט קלאסי. אינטרס אחד משותף.

על הצומת שבין UX ל SEO

בסופו של דבר, שני הצדדים רוצים לשפר את מהירות העמודים כדי שהמשתמשים יחוו טוב יותר את העמוד. אם יהיה שיתוף פעולה והטמעה של best practices משני הצדדים, נשיג מוצר שכולם יאהבו וייהנו ממנו יותר.

עיצוב UX לוקח בחשבון פקטורים שונים בדרך לחוויית משתמש משופרת, ביניהם הניווט באתר, בדיקת השמישות של האלמנטים, האלמנטים הוויזואליים והתוכן. החדשות הטובות הן שגם גוגל מסתכלת בדיוק על אותם פקטורים.
אז איפה הבעיה?
לא כל אנשי ה UX אוהבים את הכוח הרב שיש ל SEO בתהליך קבלת ההחלטות של הקמת אתר. זה אומר יותר עבודה, יותר בדיקות. SEO הוא עניין טכני, מורכב. יש מאות פרמטרים שגוגל בודקת וצריך להתחשב בהם, ולא כולם ברורים. בנוסף האלגוריתם משנה לעיתים קרובות וכללי המשחק משתנים איתו.

ביחד מגיעים רחוק

השקעת המאמץ והזמן ביצירת אתרים שנותנים למשתמשים חוויה כוללת טובה יותר לא רק תשפר את המיקום בתוצאות החיפוש או בהמרות, אלא תשפר גם את השימושיות של האתרים.

משתמשים מאושרים עושים את גוגל מאושרת.

משתמשים מתוסכלים שנוטשים את האתר מיד כשהם נכנסים מגדילים את מדד הנטישה ופוגעים בדירוג האתר.

מה לקחת מזה?

יותר ויותר בעלי אתרים מבינים ששילוב של שני השדות הכל כך שונים האלה, UX ו SEO, יכול לשפר את האתר.

כדי לרצות את גוגל, צריך לרצות את המשתמש. ככל שנשקיע יותר בפרטים הקטנים ובשמישות של האתר, כך גוגל תקדם אותנו בתוצאות החיפוש. אם נבנה האתר תוך הסתכלות כפולה – גם במשקפיים של UX וגם במשקפיים של SEO, נביא את העיצוב לסטנדרט הגבוה ביותר ואת האתר למקומות טובים יותר בדירוג של גוגל.

בפוסט הבא שלנו בנושא תמצאו מדריך מלא עם דוגמאות קונקרטיות לשילוב נכון בין SEO ל – UX. מומלץ להירשם בטופס משמאל למעלה כדי לקבל עדכון ברגע שיעלה לאוויר.

3

אטי הדר

עוד בנושא:

שיווק ותוכן בימי קורונה: אסטרטגיית תוכן שתעזור לך לבלוט

שיווק אקטיבי ויצירת תוכן בימי קורונה – 10 טיפים מעשיים לשיווק וכתיבת תוכן בהתאמה לימי הקורונה. טיפים שיעזרו לכם לצלוח בהצלחה את האתגר ולשמור על הקשר עם לקוחות

המשך קריאה
לעצב ולבנות מחדש את האתר – 5 השלבים הכי חשובים

הפוסט הזה יעזור לך לבדוק בצורה מאד קלה האם הגיע הזמן לאתר חדש או לפחות רענון שורות משמעותי

המשך קריאה
SEO 2021: צ'קליסט עם 8 כלים ושיטות שכדאי לנצל בקידום אתרים

8 טקטיקות וכלים כדי להצליח בקידום האתר (SEO) שלך ב 2021

המשך קריאה
על עבודה מרחוק, WordPress, Covid19 ואיש אחד שהוא השראה

ראיון עם האוונגליסט של העבודה מרחוק כבר 15 שנה, האבא של WordPress וההשראה לצורת העבודה שלנו הרבה לפני הקורונה ועכשיו יותר מתמיד

המשך קריאה
עדכון חשוב מגוגל: השבתת האינדוקס הידני ב google search console

עדכון מגוגל: כלי האינדוקס הידני בתוך google search console מושבת. למה זה חשוב? מה זה בכלל google search console? ואיך אפשר למנוע פגיעה? הכל במדריך

המשך קריאה
4 הכלים הכי פשוטים למחקר מילות מפתח

בלי מחקר מילים נכון ומדויק, אם לא נקדם את הביטויים הרלוונטיים נפספס כל המטרה של הקידום לאורך זמן. סקירה של כמה כלים שיעזרו לכם למצוא מילות מפתח מדויקות לאתר

המשך קריאה

יש 3 תגובות

 1. מיכל מנור

  פוסט מצוין. כמי שמכירה את שני העולמות (מצד אחד אני אשת תוכן ומומחית לSEO ומצד שני אני אנימטורית ומפתחת משחקי מחשב לשעבר, אז מכירה היטב את עולם הUX) אני מזדהה עם חלק מהקונפליקטים שהצגת ומסכימה גם עם התובנות והניסיון לייצר דרך ביניים במקומות בהם הSEO וה UX מתנגשים. בהקשר הזה רוצה להעלות קונפליקט נוסף, עליו אני נשאלת רבות וזה המתח בין המיקרו קופי המגניב והמתוחכם לבין המיקרו קופי הפשוט, שנועד גם לגוגל (בעיקר בתפריטים וכותרות). גם פה, מן הסתם, הפיתרון הוא איזון בין השניים, סוג של מקח וממכר בין המח הימני למח השמאלי…:-)

 2. דנה רדא

  מאמר מצוין, מקצועי ומפורט! עשה לי הרבה סדר בראש והדוגמאות עזרו לי להבין מדוע יש מתח בין ux לseo. באופן אישי הייתי רוצה שחוויית המשתמש באתר אצלי תהיה טובה וכיפית וכל מה שציינת בהקשר הux נשמע לי ממש הגיוני. לא הייתי רוצה להכניס בכוח דברים שמקדמים בגוגל על חשבון חוויית המשתמש. עד כה זה היה בעיקר אינטואיטיבי עבורי ועכשיו זה גם יתבסס יותר על הבנה. תודה!

הוספת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.